2018 EnergyWhiz Awards

Critter Comfort Cottage

Elementary Division

camera icon1st Place – In Spike of it All (Hedgehog) – Lawton Chiles Elementary, Tampa

 

camera icon2nd Place – Florida Ducks (Duck) – Ocean Breeze Elementary, Indian Harbor Beach

 

camera iconcamera icon3rd Place – Lil’ Peeps (Chickens) – Hans Christian Anderson Elementary, Rockledge

 

Middle School Division

camera iconcamera icon1st Place – The Mighty Midnighters (Cat) – Lake Nona Middle, Orlando

 

camera iconcamera icon2nd Place – The Happy Hoppers (Bunny) – Milwee Middle, Longwood

 

camera iconcamera icon 3rd Place – Chipmunk Chicks (Chipmunk) – Milwee Middle, Longwood

 

High School Division

camera iconcamera icon1st Place – The Bog Frogs (Bog Frog) – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

 

camera iconcamera icon2nd Place – Marley’s Habitat (Leopard Frog) – Rockledge High, Rockledge

 

WOW! Award Elementary Division

camera iconcamera iconLil’ Peeps (Chickens) – Hans Christian Anderson Elementary, Rockledge

 

WOW! Award Middle Division

camera iconNature Gals (Squirrel) – Innovation Middle, Orlando

 

Energy Innovations

Middle School Division

camera icon1st Place – Corn Snake Habitat – Milwee Middle, Longwoodcamera icon

 

camera iconcamera icon2nd Place – Solar Powered Water Fountain – Milwee Middle, Longwood

 

High School Division

camera iconcamera icon1st Place – T.I.M. (Disaster Assistant Robot) – Lyman High, Longwood

 

camera iconcamera icon2nd Place – Charge Barge – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

 

camera iconcamera icon3rd Place – Country Roads Putt Putt – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

 

WOW! Award Middle School Division

camera iconcamera iconSolar Powered Water Fountain – Milwee Middle, Longwood

 

WOW! Award High School Division

camera iconcamera iconCharge Barge – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

 

 

Energy Transfer Machine

camera icon1st Place – Mission: Feed Sheldon – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

 

camera icon2nd Place – Phoenix Engineers – Innovation Middle, Orlando

 

camera icon3rd Place – Floridian Fan – Lyman High, Longwood

 

camera iconPrecision Award – Phoenix Engineers – Innovation Middle, Orlando

 

Junior Solar Sprint

Best Design – Green Division (Grades 4 – 6)

camera iconcamera icon1st Place – Shelby Racing Team – Lithia Springs Elementary, Valrico

 

camera iconcamera icon2nd Place – Mavericks by MAV – Pinewood Elementary, Stuart

 

camera icon3rd Place – Tie – Thunderbird 1, North Broward Preparatory, Coconut Creek

 

camera icon3rd Place – Tie – USchool Tiger Sharks, Nova Southeast University School, Davie

 

Best Design – Blue Division (Grades 7 & 8)

camera iconcamera icon1st Place – Beast Mode – Innovation Middle, Orlando

 

camera iconcamera icon2nd Place – Solar McQueen – Milwee Middle, Longwood

 

camera iconcamera icon3rd Place – Sam’s Speed Shop – McLane Middle, Longwood

 

 

Most Innovative Green Division

camera icon1st Place – Wonderful Wildebeasts – Corbett Preparatory, Tampa

 

camera iconcamera icon2nd Place – 3 Headed Phoenix – Innovation Middle, Orlando

 

camera iconcamera icon3rd Place – Solar Squad – McLane Middle, Brandon

 

Most Innovative Blue Division

camera icon1st Place – Solar McQueen – Milwee Middle, Longwood

 

camera iconcamera icon2nd Place – Sam’s Speed Shop – McLane Middle, Brandon

 

camera iconcamera icon3rd Place – Solar Vikings – McLane Middle, Brandon

 

Race – Green Division

camera icon1st Place – Solar Squad – McLane Middle, Brandon

 

camera icon2nd Place – Shelby Racing Team – Lithia Springs Elementary, Valrico

 

camera iconcamera icon3rd Place – California Kings – Martinez Middle, Lutz

 

Race – Blue Division

camera iconcamera icon1st Place – Sam’s Speed Shop – McLane Middle, Brandon

 

camera iconcamera icon2nd Place – Double Two – Hidden Oaks Middle, Palm City

 

camera iconcamera icon3rd Place – The Cringe Crew – Hidden Oaks Middle, Palm City

 

Solar Energy Cook-off

Best Design – Yellow Division (Grades 4 – 6)

camera iconcamera iconcamera icon1st Place – Sun Food – Martinez Middle, Lutz

 

camera iconcamera iconcamera icon2nd Place – Sunday Chefs – East Elementary, Punta Gorda

 

camera iconcamera icon3rd Place – Three Amigos – Martinez Middle, Lutz

 

Best Design – Orange Division (Grades 7 & 8)

camera iconcamera icon1st Place – Sabores Grill – Lake Nona Middle, Orlando

 

camera iconcamera icon2nd Place – Solar Express – Milwee Middle, Longwood

 

camera iconcamera icon3rd Place – Solar Sharks, Hidden Oaks Middle, Palm City

 

Best Design – Red Division (Grades 9 – 12)

camera iconcamera icon1st Place – The Hot Pockets – Lyman High, Longwood

 

camera iconcamera icon2nd Place – Mango Marauders – Edgewood Jr/Sr High

 

WOW! Award Yellow Division

camera iconcamera iconcamera iconSun Food – Martinez Middle, Lutz

 

WOW! Award Orange Division

camera iconcamera iconSabores Grill – Lake Nona Middle, Orlando

 

WOW! Award Red Division

camera iconMango Marauders – Edgewood Jr/Sr High

 

Culinary Award – Yellow Division

camera iconcamera icon1st Place – Sunday Chefs – East Elementary, Punta Gorda

 

camera iconcamera icon2nd Place – Three Amigos – Martinez Middle, Lutz

 

camera iconcamera icon3rd Place – Tiki Troop – Atlantis Elementary, Cocoa

 

Culinary Award – Orange Division

camera iconcamera icon1st Place – Sabores Grill – Lake Nona Middle, Orlando

 

camera iconcamera icon2nd Place – Solar Express – Milwee Middle, Longwood

 

camera iconcamera icon3rd Place – Sunny Side Up – Milwee Middle, Longwood

 

Culinary Award – Red Division

camera icon1st Place – Mango Marauders, Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

 

camera icon2nd Place – The Hot Pockets, Lyman High, Longwood

 

Fresh From Florida Award Yellow Division

camera iconSunday Chefs – East Elementary, Punta Gorda

 

Fresh From Florida Award Orange Division

camera iconSolar Express – Milwee Middle, Longwood

 

Fresh From Florida Award Red Division

camera iconcamera iconMango Marauders – Edgewood Jr/Sr High, Merritt Island

 

Electrathon

MediaContact: Charles Harrison, charlie@electrathonoftampabay.org

 

High School Division

camera icon1st place, Brandon HS car 14 with 121 laps

2nd place, Brooks DeBartolo car 55 with 87 laps

3rd place, Brandon HS car 9 with 76 laps

4th place, Simmons Career Center car 35 with 24 laps

5th place STEMTECH car 823 with 14 laps.

 

Open Division

1st place, Tiger Racing car 4 with 153 laps

2nd place, Silver Bullet Racing car 94 with 149 laps

3rd place, RYNO Racing car 13 with 49 laps

4th place, Seminole State College car 314 with 40 laps

5th place, Hillsborough Community College car 30 with 3 laps.

 

Advanced Battery Division

1st place, Pro EV car 39 with 171 laps

2nd place, University of South Florida car 132 with 121 laps

3rd place Titan Racing car 242 with 80 laps.

 

Electrathon of Tampa Bay End of the Year Awards, 2017-2018 Race Season.

 

Season Points Winners:

High School Division

1st place, Simmons Career car 35 with 348 points

2nd place, Brandon HS car 14 with 328 points

3rd place Simmons Career Center car 53 with 324 points.

 

Open Division

1st place Tiger Racing car 4 with 464 points

2nd place Silver Bullet Racing car 94 with 228 points

3rd place Hillsborough Community College car 30 with 214 points.

 

Advanced Battery Division

1st place, University of South Florida car 132 with 404 points

2nd place, Pro EV car 39 with 330 points

3rd place, Titan Racing car 242 with 158 points.

 

Volunteer of the Year: Aditya Chelikani

Executive Board Member of the Year: Brady Weber Team

Sponsor of the Year: Mark Knowlton (Brandon HS)

“I Broke Mine” Award: Dustyn Clark (Brandon HS)

 

Fastest Lap per Division:

High School Division Mulberry HS car 38 at the HCC Race with a lap time of 30.774.

Open Division Tiger Racing car 4 at the HCC Race with a lap time of 30.69

Advanced Battery Division University of South Florida car 132 at the HCC Race with a lap time of 26.471.

 

Most Laps for the 2017-2018 Race Season:

camera iconHigh School Division: Simmons Career Center car 53 with 729 laps,

Advanced Battery Division: University of South Florida car 132 with 790 laps

Open Division: Tiger Racing car 4 with 1,141 laps.

 

Please follow and like us:

Tags:

Leave a Reply